Report yoltasi's Profile

Statistics

Anime Stats
Days: 132.7
Mean Score: 6.76
  • Total Entries588
  • Rewatched0
  • Episodes7,650
Anime History Last Anime Updates
Uchuu Senshi Baldios (Movie)
Uchuu Senshi Baldios (Movie)
May 21, 10:53 AM
Completed 1/1 · Scored 8
Uchuu Senshi Baldios
Uchuu Senshi Baldios
May 20, 9:12 AM
Completed 34/34 · Scored 8
Uchuu no Senshi
Uchuu no Senshi
May 18, 5:32 AM
Completed 6/6 · Scored 7
Manga Stats
Days: 69.8
Mean Score: 6.98
  • Total Entries174
  • Reread0
  • Chapters12,561
  • Volumes1,243
Manga History Last Manga Updates
Narutaru: Mukuro Naru Hoshi Tama Taru Ko
Narutaru: Mukuro Naru Hoshi Tama Taru Ko
Feb 16, 3:48 AM
Plan to Read · Scored -
Houshin Engi
Houshin Engi
Feb 16, 3:48 AM
Plan to Read · Scored -
Jinzou Ningen Kikaida
Jinzou Ningen Kikaida
Feb 9, 8:59 AM
On-Hold - · Scored 7

Favorites

All Comments (38) Comments

Would you like to post a comment? Please login or sign up first!
hitmonlee Yesterday, 10:28 PM
Ha dostum o tip kompleksleri aşalım pliss zaman geçiyor. Godfather şekildir, o efsane müziği var ya hihihihi o çalınca tanık olduğum garip bir olay geliyor aklıma xD Olay yaşanmaktayken ben kenarda bu müziği dinleyip sigara tellendiriyordum, aklıma kazınmış parçayı duyunca gülmekten çatlıyorum :D Neys Godfarher dönemsel olarak gerçekçi ve bir erkek olarak izlenmesi gereken bir üçleme. Cinsiyetçilik yapıyor gibi olmayayım da erkek olarak, güçlü olmayı cesur davranmayı şahit olup susmayı yemediğinde bile sevdiklerin için yapabilecek olmayı iyi anlatıyor. Bunların üstüne Gintama. Ben de bir aralar ''dostum bu çok popü yaa geç'' diye düşünüyordum. Herkes izliyor seviyor, niye çünkü ben farklı olucam :D Aç izle dostum giriş kısmında ısınma modunu yakaladıktan sonra yavaştan anlarsın zaten. Normalde gülmeyeceğim bir şeye bile gülüyorum, sunumu iyi yapıyor. Vizyon geniş.

Bu 'başarı' üzerinden toplumsal mevzulara falan gideriz bak :D Sanattaki estetik ve görece şeysine girersen çok budaklanır o. Ve değerlendirme kriterinden önce izleyicinin alıcının fark etmesi, idrak etmesi lazım, herkes kendince değerlendirebilir ama her şeyi anlayıp mı değerlendiriyoruz?? Bunun üzerine bir sonraki seviye senin değerlendirmeyle onurlandırdığın abilere harbici açmasını talepte bulunuyorum ben. Her şeyiyle ele alıp açsın mesela, izleyici evrilecek dediğim gibi, izleyici => (algısal gelişmiş) izleyici olacak ve kendi aldığını pekiştirip kafada toplayacak, mesela. Ama böyle güzelleme mümkün mü?? Bruce Lee dayak yiyebilir mi?? Alacakaranlık serisini okumadım izlemedim ben ya o yıllar Dostoyevski okuyordum (: O lafın güzeldi ama iyi nokta, senin esere beslediğin sevgi onun gerçekte ne olduğundan bağımsızdır. 10 milyar puan.

Ve en iyisi kısmına katılıyorum resmen beni yazmışsın oraya :D Hiçbir şey mükemmel değildir, sen şeysdeki güzel olan yanları fark eder seversin ya da belki gözüne sokulan o yandır falan, gözden kaçırdığın çirkin şeysler olur yahut güzeli çirkine tercih edersin diye gidiyor. Sene başında pek ecchi tür izlemediğimden koy gelsin dedim Dears diye bir seri (: Pek öyle numarası falan yok ama içinde özgürlük ile ilgili aktarılmak istenenleri sevdim. Birey olarak özgürce karar verebilme, çevredekilerin kararına saygı duyması falan.

Fate ve Katawa Shoujo iyiymiş göz attım şimdi, senin yabancı dil iyi mi?? Artık şeys noktaya geldi ya dünya üzerinde tek inglişh bilmeyen insan benmişim gibi :/ Neys Doki doki o tip oyundaki güzel kızlarla yakınlaşma şeysini farklı ele alıyor, oyun içinde bazı gördüğüm sahneler fena sarsıcıydı. Etkiyi yaşayınca mavi balina oynayan çocukları düşündüm, kafaya oynayan oyun ve etrafa şapşik bakınan emoji. Atari oynar mıydın dostum?? Goal 3 vardı efsane bir şey, ben nette onu buldum ha, oynadım baya nostalji.

Asura nın yani üzerine bir şeysler konsa çok klişe olurdu. Arkadaşlığı koysan çok fazla var, aşk zaten. Haliyle yalnız ve dışlanan bir vahşi işlendi, dediğin gibi görsel olarak farklı bir hava. Haksızlık yok be anlatılan noktalara odaklanamadın ya da bunlar seni çekmedi o zaman. Beni çekmişti misal ama ben baya psiko takılıyordum o dönem.

Darker than black ve konu, evet yavaştan bir gizemin içine dalış öncesi vardı ilk bölümlerde sonra baya derinleşiyor o. Özellikle devam serileriyle tamamladığında vay be olaylar nerelere geldi diyorsun.

Bu benim süper düper tavsiye listem (: Teşekkür ederim dostum iyi oldu açıklamalarla buna tekrar bakarım. Listede baya gözüme kestirdiklerim var, hiç denk gelmeyenler var, süper. Dororo ve Blue gender çevirileri devam ediyor galiba türkçe sıkıntısı yok. Bir sonraki yazışmada bazılarıyla ilgili bir şeysler sorarım ben ve sağ ol eline sağlık.

İlk ikisi manyak moda sokardı beni zamanında (: Sondaki de dingin bir melodi. Animeyi izleyince ost lere geçerim ama.
https://www.youtube.com/watch?v=hCABFcKfjhg
https://www.youtube.com/watch?v=hIlYZihSPY8
https://www.youtube.com/watch?v=tMK_WNG-vYQ
hitmonlee May 21, 5:25 PM
Immhh yani bir anime için başarı dediğimiz şey nedir?? Farklı kitlelerce izlenmesi mi, imdb ve mal puanı mı, çok izlenmesi ve tanınması mı? Ha bir de dolgun içerikçilik var, 'izlenmesi gereken bilmem kaç anime', 'ölmeden önce izlemeniz gerekenler' falan. Ben herhangi birinin ne görerek beğenip beğenmediğini, oyladığını falan sallamıyorum. Anime sektörü doruğunda ve herhangi ürüne herkes ulaşabiliyor. Çok fazla tür var, izlemeyi tercih etmediğimiz türler var. Bu tür genişliğinin daha çok avantaj sağladığını düşünüyorum ben, yukarıdan ya da aşağıdan olsun seyirciye ürün sunabiliyor ve sen kafana göre izliyorsun. Neyse uzatmadan başarı dediğimiz şeyin şişirilmiş bir kelime olduğu kanısındayım, hani izleyici arıyor hayatıma bir şeysler katsın falan ama anime birçok yöne atış yapabiliyor. Ve evet Ookamikakushi serisinin farklı bir deneyim olacak, gibi.

Oynadın mı hiç dostum?? Doki doki literature club oynadım biraz ben, ilginçti. Link için teşeke (: Oowh baya iyi hikaye, Higurashi ye göre daha kapalı alan. İşin satranç kısmını anlamadım ama izlemiş birinden bir şeysler duymak heveslendirdi. Gerçi Higurashi benim ilk izlediğim seriler döneminden, sanırım Umineko yu sonraya saklamak isteyip dönemedim. Neys bu tip başka animeler biliyor musun?? Mayoiga nın böyle bir çıkışı oldu ama izleyince işler çok garipleşti falan. Serinin ne olduğunu pek anlayamadım açıkçası.

Eski serileri çok görünce benden büyük olduğunu düşünmüştüm :D Film için iyi seyirler o zaman.

Asura niye rahatsız edici, vahşi ve dışlanmış olmasından mı? Google a yazınca aşure günü çıkıyor ha xD Çizimler iyi değildi ve dediğin gibi farklı olma şeysi olmasa görsel olarak daha göze hitap edebilirdi ama seyredince itici gelmedi bana. Hani işlenmeyecek bir konu, bunu shounensi hava verirler falan ama bu tip bir şeys nadir çıkar ortaya. Ve Domuzların kralı (o_O) yaw o ne öyle, o nasıl cüretkar bir psikoloji ürünü??!! Okul ortamındaki zorbalık, şiddet, kutuplaşma. Bunları tek çatı altında anlatmaya cesaret etmek, acayip hoşuma gitti. 2000 jenereyşını bilmem ama öncesinin pek yabancı bulmayacağı bir çocukluk ortamı var, erkek cephe için tabi. 5 ımmh psikolojik sevmez misin dostum, yukarıdaki tür için dediğim gibi bu film. Psikolojik dışında bir şey beklemeden izlemen lazım.

Bunlar bir kenara benim en sevdiğim süper güç aksiyon serisini droplamışsın. Darker than black. Pek süper güçlü shounen dışında izlemediğimden o seriyi çok sevmiştim, bazı müziklerini de beğenirim. Yeniden şans vermeni öneririm. Ben yarım kalanları bir ara yeniden başlayıp bitirmek istiyorum.

Detroit metal city listemdeydi, çok duydum bunu. Cromartie ye önceden başlamıştım aslında bak, yarım kalan serilerden bir diğeri. Komikti ama çok serbest gelmişti bana. Bunu da tekrar deneyeyim bir ara. Geçen kış ailecek oturduk izledik Angel densetsu yu xD

Peki Gintama, hiç başlamayı düşündün mü??
hitmonlee May 20, 9:59 PM
Ookamikakushi -telaffuz etmesi hoş ha- hikayesini yetersiz buldun yani, ımmh önermiyorsun. Ben izlerim yine de onu ya, biri önermiyorum dediğinde falan ilgim azalmıyor kendim görmek istiyorum çünkü.

Immh Umineko farklı. Visual novel oyun değil mi ya?? Çevirisi yoktur herhalde onun, anime ile sararsa manga devamıyla yetinirim artık. Ama önce hangi ürün piyasadaymış biliyor musun?? 8 parça olayı ilginç ama oyun ve 8 parça, bunu çeyrek final gibi mi algılamam gerekiyor?? Bir şeyler oluyor bitiyor, 2. seviyeye geçiyorsun falan öyle mi? Son aşamada boss çıkıyor xD böyle belirtince atari oyununa benzedi. Boss değil de galiba son ayakta kalan kurtulur gibi. Neys ikisi de pek Higurashi nin gölgesinden çıkamamış izlenimi oldu tabi. Bazen de başarılı ürünün arkasında kalabiliyor insanlar, garip bir durum.

Hihihihi askerliği yapmış mıydın dostum?? Savaşın aslında marka oluşu ve o kelimeler bilirsin. İnsanları tarihten bütünleştiren ve birbirinden ayıran şeyslerden soyut olarak savaş nedir dermiş gibi. Ciddi bir spoiler değil ama bir sahne var. Bu sky crawlers ekibin üssüne turistler geliyor, bir spiker ana karakterle konuşmaya başlıyor ve burası karakteri görüntüleyen kameradan veriliyor. Hatun konuşuyor işte sizi destekliyoruz falan filan. Sonra da uçmak nasıl hissettiriyor diye soruyor. Karakter ne desem bilemiyorum diye yanıtlıyor. Diğer sorular düşman vurmak, savaşmakla ilgili falan onları ezberden yanıtlıyor. O sahne çok hoşuma gidiyor yani.

Asura ve Dwaejiui wang filmleri nasıldı sence??

Tavsiye listeni fütursuzca beklerim o zaman, 2000 öncesi dönemden fazla izlemedim iyi olurdu. Komedi türe yaklaşımın nasıl?? Angel densetsu diye iki bölümlük bir ova var onu öneririm bak. İnsanlardaki ön yargıyı, izlenimi ve kalıpçılığı süper komedi unsuru yapmışlar xD Zıt kavramlar ezberlediğimizin aksine güldürebiliyor da.

Peş peşe gömmeyi seviyorsun yani, öyle daha akılda kalıcı oluyor evet. Şu an kafa olarak müsait değilim genelde takip hoşuma gidiyor ama büyük bir artısı yok.
hitmonlee May 19, 4:00 PM
(: Yani Rocky filmlerindeki Apollo ve Rocky gibi. İyiymiş ya sevdim, junkdog olayına ısınmıştım zaten B) İlk kısımda yazdıkların çok benziyor hihihihi. Sinir bozucu olmasını beklemiyordum.

Ve ince ayrıntılar için teşekkür ederim. Elimdeki serileri ne zaman azaltırsam başlarım diye umuyorum. Midnight blues diye bir jazz parçayı yıllar önce dinleyip beğenip telefona atmıştım, halen çok sevdiğim bir parça.

Higurashi bambaşka ya. Tüm kasabanın üzerinden garip olaylar, gizem ve gerilim temposu hiç düşmüyor zaten. Sıkılmadan tekrar tekrar izlerim. Ryukishi nin elinden çıkan diğer uyarlamaları nasıl buldun Ookamikakushi ve Umineko yu?? Umineko nun animeye uyarlanmamış devam serileri varmış.

Kawai reisi favorilerde görünce önereyim dedim The sky crawlers deki parça Ghost in the shell dekilere bin basar. Film farklıydı ama hani herkese bir şekilde filmi seyrettirirken beğenisini kazanma şeysi yok. Karakterin içine odaklı garip bir filmdi, benzerinin olacağını sanmıyorum.

Sezon takibi yapmayı sevmiyor musun dostum??
hitmonlee May 18, 5:39 PM
Merhaba yoltasi naber (: Favorilerin baya merak ettiğim seriler özellikle Ashita no Joe serisi çok ilgilimi çekiyor. Megalo box taki Joe karakteri sevdiğim erkek tiplemelerindendi. Orijin seri ile aralarında çok benzerlik var mıydı yoksa saygı duruşu gösteren bir seri miydi sence?? Higurashi yi de çok severim benzersiz cidden.
MrSakal Apr 5, 5:40 AM
VN'nin ilk chapterını bitirmiştim. Ondan sonra animesinin ilk 4 bölümüne bakayım demiştim. Şu Chapter 7 Steam'e gelince okumaya devam edeceğim. Animesine de bakarım ondan sonra.
MrSakal Apr 4, 12:14 PM
Onu ben hiç bilmiyordum. Baya süpriz olmuştu öyle bir sahne görmek.

Tam olarak neresi oluyordu o kısım? 2 saat konuştukları bir yer hatırlayamadım.

H Sceneler diğer iki rotanın aksine çok daha önemliler bir de.
MrSakal Apr 3, 11:24 AM
Bir ulaşma hikayesi ilginç olurdu hakikaten. Oraya gitmeyi başarmış bir Magus'un hikayesi. Ama ne yapalım. Nasu bunla uğraşmayacak kadar tembel.

Neredesin tam olarak?

Garip. Canon olmaması ile alakalı o zaman. Benim bildiğim Kutsal Kase'ye çok ters bir durum bu çünkü.

10 sayfanın bundan daha yoğun bir şekilde kullanıldığı başka hiçbir metin görmedim ben herhalde. Bir ara bak mutlaka.

HF'yi bitirdikten sonra sana bu konudaki fikrimi söylesem daha iyi gibi.
MrSakal Apr 2, 1:29 PM
Bana açıkçası oldukça yeterli geliyor. Tüm varoluşun kaynağı olan ve tüm varoluşun özünde oranın bir gölgesi olduğu bir yer. Tüm evrenin ideası. Böyle bir yeri nasıl okuyucuya tanık ettirebilirsin hiçbir fikrim yok. Klasik varoluşun çok daha ötesinde, çok daha farklı bir kaynak. Böyle bir yeri insani bir bakış açısının ötesinde hayal edebilmenin ve böyle bir yerin nasıl bir yer olacağını tahmin edebilmenin bile mümkün olduğundan şüpheliyim ki Nasu'nun aklında bir fikir varsa bile bunu nasıl okuyucusuna aktarabilir ondan da şüpheliyim. Ki onu geçtim o evrendeki neredeyse her büyücünün sahip olduğu en büyük soru işareti o yer. O evrendeki en büyük gizem ve asla ulaşılmayacak, ulaşılsa bile dünyaya anlatılamayacak bir yer. Evrende bu şekilde yer edinen bir şeyi anlatmak ne kadar iyi bir fikir bilemiyorum. Bana paragraf kafa karıştırıcı gelmedi bir de. Ya da tekrar eden. Farklı şeylerden bahsediyor cümlelerinde ve gayet netler. Ben senin hiçbir fikrin olmadığını düşünüp yazmıştım. Sanırsam bilgi edinmekten öte tanık olmak istiyorsun.


Animelerde geçmişten birileri geliyor işte diye bahsedilmesi ya da bir kere bile True Magic'in anlatılmaması HF'yi nasıl anlatacaksınız ki diye düşündürtüyor bana açıkçası.

Bilinçli mi? Bilinçli olmaması gerek. Bilinçsiz, renksiz saf güç olmalı Kase Angra Mainyu muhabbeti yoksa.

Counter Force kavramını Gaia üzerinden işleyip o evrendeki bunun üzerine ortaya çıkan bambaşka bir canlı türünü işliyor denebilir Tsukihime için. Ama Melty Blood, Kagetsu Tohya, Tsukihime Prologe ile başka bir olayın daha bahsi geçiyor ama ondan bahsetmesem daha iyi. ''Notes'' spoilerı vermiş olurum.En iyisi ''Notes'' öyküsünü oku sen. 10 sayfa zaten hepi topu.
MrSakal Apr 2, 4:28 AM
Zero'da da açıklanıyordu Akasha diye hatırlıyorum. KnK romanından şu kısmı kopyala yapıştır yapıyorum. Filmde var mıydı bu söyleyebilir misin?

For a moment, Miss Tōko can only smile bitterly at what Shiki just said.
“Funny you should say that, since in a way, that’s what mages are aiming
for. Some call it the ‘spiral of origin.’ Others like the ring of ‘The Akashic
Records’ better. That grand mass of nothingness. Whatever you want to
call it, that’s what they’re after. It’s where everything came from. And if
you know where everything came from, you know everything that comes
after. It’s not even enough to call it ultimate knowledge. It’s something
higher than that. All the different disciplines and paradigms of learning
the Art flow from this single, indivisible source. Whether it’s astrology,
alchemy, the Kabbalah, Shinsendō, or runes, all their practitioners harbor
the same goal. The first fortunate souls that felt its presence dreamed of its
potential. It isn’t to sponsor the quest for the meaning of man’s existence,
because they already know it. It is to pierce the great lie of this world and
find pure truth, whatever form it takes. Mages of the ideal sort cherish only
themselves to live a life that will never be rewarded.”
MrSakal Apr 2, 4:22 AM
FSN'de çözemediğim iki şeyden biri de oydu. Diğeri de CU'nun ve Saber'ın Gılgamış'a sen ülkeni yok ettin demesi. Yok öyle bir şey hani. Ne orijinal efsanede, ne FSN'de ki karakterlerin hikayesinin yazıldığı kısımda, ne de Fate/Extra CCC'de . Sırf bu yüzden tekrar okuyasım bile var açıkçası. Hatta öyle yapacağım galiba hazır 1080p versiyonu çıktı.

Akashic Kayıtlarını diyorsan o konuda şöyle bir şey var. O baya Fate'de fazlası ile açıklanan ve anlatılan bir kavram. Öte yandan Fate'de o adıyla değil diğer adlarıyla geçiyordu. Origin, Root v.s. Hani ne olduğu baya belli oluyordu onun ama açıkçası hangi sırayla anlatıldı hatırlamıyorum. O yüzden bilmiyor olman normal mi değil mi bilmiyorum. Ama FSN'yi tamamen bitirdiğinde anlamış olman lazım.

Ve açıkçası hayır. FSN'yi okurken şikayet ettiğim bir yer olmamıştı çünkü onu okurken yeterli geliyordu verdiği bilgiler. Onu okuduktan sonra başka Type-Moon işlerine bakıp ya da kendim okudukça işin fazlasını öğrenince bunlar da olsa güzel olurmuş. FSN'de anlatılandan çok daha geniş bir evren varmış ortada demiştim ama okurken bunu düşünmemiştim. O yüzden şikayet ettiğim olmadı hiç. Ondan daha çok Tsukihime serisinde şikayet etmiştim ben.

O Alaya direkt evrendeki insanlığın belli bir güç ve belirsiz bir iradeye sahip kolektif bilincinin adı. Throne of Heroes direkt bunun bir parçası diye biliyorum ve Counter Guardian'ları da Alaya'nın Counter Force'u kullanıyor diye biliyorum. Bu kavram Kagetsu Tohya'nın Crimson Moon hikayesinde geçiyordu. Asıl yer edindiği yer ise KnK diye biliyorum ama filmleri doğru düzgün hatırlamamak ile birlikte bir şey diyemiyorum. Öte yandan romandan bazı kısımlara bakınca açıklanıyormuş gibi geldi. Hatta senin takıldığın Akashic Records'un açık açık anlatıldığı bir kısım bile gördüm. Fate animelerinde şu ana kadar biraz bile Lore anlatımı yapıldığını görmedim. ''Heroic Spirit'' nedir o bile açıklanmadı. KnK filmlerinde de her şey anlatılmıyor olabilir.

Bugün Nasuverse'e dair bulabildiğim her şeyi tüketmeye çalışıyorsam herhalde o evren yüzünden. Çok sevdiğim bir konseptte yaratıyor o evreni ve beni gerçekten de World Building'i ile çekmeyi başaran tek evren o. Platon'un Idea fikrinden fırlama Origin gibi mistiszm ya da felsefede karşılığı olan evrensel öğelerden oluşan bir evren fikri çok hoşuma gidiyor.
MrSakal Mar 26, 5:22 AM
Yönetmen değil de 3 tane film söyleyeyim o zaman. Ran, The Zero Theorem ve Hana-bi. Üçü de çok sevdiğim filmler. Özellikle Hana-bi ile çok sevdiğim bir yönetmen olan Kitano'yu sevmeye başlamıştım.
MrSakal Mar 17, 10:45 AM
https://www.youtube.com/watch?v=-iVYu5lyX5M

Şu aklıma geldi bunu deyince.

2001'den bahsetmeden önce nasıl ortaya çıktığından bahsedeyim. 1964 yılında Kubrick ''Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb'' filmini çektikten sonra bir bilim kurgu filmi çekmeye karar verir ve bir arayışa girer. O arayışın sonunda en iyi bilim kurgu yazarı olarak da gördüğü Arthur C. Clarke ile birlikte yeni bir iş ortaya koymaya karar verir. Birlikte çalışmaya başlarlar ve uzun bir süre düşünüp taşınıp bugün 2001 dediğimiz hikayeyi ortaya çıkarırlar. Bu iş bittikten sonra sıra Clarke'a, yani senaryoyu yazmaya gelince Kubrick Clarke'ın bir kitap yazarı olup senaryo yazmayı başaramayacağını düşünüp ona bunu bir kitap olarak yazmasını, kendisinin de bu kitabı bir senaryoya dönüştürmesini teklif eder. Clarke kabul eder ve kitabın bölümlerini yazdıkça Kubrick'e gönderir ve Kubrick de onları senaryoya dönüştürür. 2001'in kitabı biraz da böyle ortaya çıkar. Ha Clarke her şeyi aşırı detaylı yazar onu belirteyim. Filmin aksine bilgi yağmuruna tutulacaksın kitabı okuyunca. Normalde filmin ana hikayesini anlatacaktım uzun uzun ama sonra zaten kitabı okuyacağın için gerek kalmadığını fark ettim. O yüzden daha çok bu film hakkında ne düşündüğümden bahsedeyim.

Öncelikle o ara tür muhabbeti hakkında haklısın ama bu o dönemin imkanlarıyla da alakalı olabileceği gibi o dönemler evrim teorisine dair olan bilgiyle de alakalı olabilir. O yüzden net bir biçimde filme yüklenemiyorum o konuda.

Filmi ben bir hikayeden öte hep bir deneyim yönüyle çok seviyorum hikayeyi de çok sevsem de. Film sana resmen epik bir uzay deneyimi sunuyor ki bugün bunu yapan film sayısı gerçekten az. Ki buradan kastım aksiyon değil. Sana uzun sahnelerle, geniş alınan çekimler ve arkadan desteklenen müzik ile bambaşka bir deneyim sunuyor resmen. Yönetmenlik harikası bir film. Her bir sahnenin çekimi ne kopuk hissettiriyor ne de başka bir şey. O filmden daha çok bana bir deneyim sunan başka bir film görmedim şu ana kadar.

Hikayesini ise insanlığımızı terk etmemizin bir anlatısı olarak gördüğümden ve genelde insanlığımızın korunması üzerine hikayeler gördüğümden dolayı daha çok seviyorum. Bir ütopya hayalini ve o ütopyaya geçerken yenmemiz ve geride bırakmamız gereken şeyleri film çok iyi vurguluyor. Özellikle final sahnesinde ana karakterin son engeliyle, yani ölümüle karşılaşması ve onu yenmesi ile. Değişim için en önemli şartın ölümsüzlük olduğunu çok güzel bir vurgusu gibi gelmişti bana o sahne. Genel olarak filmi bir değişim hikayesi olduğu için çok seviyorum.

Ve filmin anlatımını da çok seviyorum açıkçası. Ergo Proxy gibi dolaylı yoldan hikayesini anlatan ama yine onun gibi seyircinin bu şekilde de anlamasını sağlayabilen br film. Diğer insanları bilemiyorum ama kitabı okuduğum vakit filmi izlerken anladıklarımın büyük çoğunluğunun doğru olduğunu fark etmem ile filmi ayrı bir takdir etmiştim.

Angel's Egg izlemiştim. Mamoru Oshii'nin çektiğini bildiğim için izlemeye karar vermiştim. İzlediğim dönem beğenmiştim ama aklımda pek kalmış bir film değil.
MrSakal Mar 14, 11:31 AM
Baya bir yazmıştım ama silindi onlar. Yarın yazayım en iyisi sana. Şu sıralar Kagetsu Tohya ile uğraştığımdan ve biraz yorgun olduğumdan geç yazdım ama yarın yazarım artık. 2001 anlatmayalı birine uzun zaman oldu.
MrSakal Mar 10, 11:41 PM
Yüzüklerin Efendisi film üçlemesi ve Hobbit serisi ilk iki filmi ile Hobbit kitabı haricinde benim hiç alakam olmadı maalesef. Yüzüklerin Efendisi'ni de yıllar önce bari şu film serisini izleyeyim diye izlemiştim. Üçüncü Çağ'da geçecek olmasının anlamı ne?

Persona filmini izlediğini görmek şaşırttı. Bergman'ın ben de senin gibi Seventh Seal'i ile Persona filmini izledim sadece ve Persona'ya karşı çiddi bir hayranlığım var. Şu Persona serisini seven insanlara hep izlettirmeye çalışmışımdır o filmi. Persona kavramını o film sayesinde duyuo Jung'u ilk oradan öğrenmiştim.