Forum Settings
Forums
Must be a Club Member to Reply 
#1
Apr 14, 2009 1:11 AM

Offline
Joined: May 2008
Posts: 19
Мислам дека ова е супер место за предлагање аниме за јапанорама и дискусии за предлозите :)
 
#2
Apr 14, 2009 3:22 AM

Offline
Joined: Dec 2008
Posts: 29
Sword of the stranger Или Kara no Kyokai (некој дел)
Always go to other people`s funerals , otherwise they won`t come to yours
 
#3
Apr 15, 2009 12:29 AM

Offline
Joined: Feb 2008
Posts: 120
Ako e Kara no Kyoukai -5 e najstrava, ama e dolg malku (2 saat), kecot i trojkata moze da gi racunas i kako posebni prikazni koso tek vo 4-kata se raskazva nesto..

Sword of the strager e isto 1.30 dolg... ima mnogu akcija pa odma letnuva vremeto (dodusa za mene i za KNK5 bese taka)

Ako e anime moze i Rurouni Kenshin: Trust and Betrayal 4 ep se po pola saat, moze i pauza da se pravi, a plus kako prikazna sama za sebe e prekrasna

A da davame nekoj od Bleach filmovite? I Memories of Nobody i Diamond Dust REbellion se po saat i pol, i plus ima tepacki celo vreme, nema nekoja teska prikazna za pratenje, poso site gi znaat, nesto kao recaps da ni dojde :)))
Lost my religion
 
#4
Apr 15, 2009 5:03 AM

Offline
Joined: May 2008
Posts: 19
Јас се сложувам со Рурони OVA-та, супер се, а и има паузи измеѓу. Башка што досега не сме пуштиле аниме со самураи. Сепак потребно е побрзо да се одлучиме за да се фрлиме не преведување :)
 
#5
Apr 15, 2009 5:08 AM

Offline
Joined: Feb 2008
Posts: 6
Еве уште еден глас за Trust and Betrayal, само пазете: четири пута пола саат ику`лс 2 саати, сите од еднаш би ги пуштале?
 
#6
Apr 15, 2009 5:34 AM

Offline
Joined: May 2008
Posts: 19
Уф тоа да не е многу за одеднаш. Море е, дефинитивно. :(
Ќе треба некако да го направиме од порано, па да имаме паузи и сл. Или двете еден ден, а другите две друг ден. Може ќе ни дозволат два дена со ред да имаме јапанорама. Или пак да предложиме некои кратки филмови.
 
#7
Apr 15, 2009 6:03 AM

Offline
Joined: Feb 2008
Posts: 6
Уште еден детал во врска со Trust & Betrayal - ќе биде тешко да се најде во асален формат, од прва не успеав да најдам нешто подобро од тоа што го имам (некој xvid од AHQ што не знам како ќе изгледа на проектор).
 
#8
Apr 15, 2009 6:13 AM

Offline
Joined: May 2008
Posts: 19
Еве еден торент http://www.mininova.org/det/1467375 не можам од работа да го симнам нит инфото, па погледни.

Има и два MP4 http://www.mininova.org/search/?search=Trust+%26+Betrayal&cat=0 ама не знам тоа со преведувањето како иде, така да ако можеш види кои се можностите.
 
#9
Apr 15, 2009 6:19 AM

Offline
Joined: Dec 2008
Posts: 29
Јас ќе го симнам , и онака иам неограничен нет , а проекцијата ќе биде наредниот петок , пошто овој бил Велики , или да го симнам уште одма?
Always go to other people`s funerals , otherwise they won`t come to yours
 
Apr 15, 2009 6:23 AM

Offline
Joined: Feb 2008
Posts: 6
Треба да е ОК првово... ајде да видиме што ќе се пушта првин, па ако треба ќе го симнеме.

EDIT: гледам доброволци за симнување па поправив.
Modified by goaty, Apr 15, 2009 6:31 AM
 
Apr 15, 2009 6:40 AM

Offline
Joined: May 2008
Posts: 19
Не, овој петок нема да има, ќе се договориме кога идната недела.
Сакурата може ќе биде идната недела ама некаде вторник среда, бидејќи црешите веќе расцветаа. За тој ден може да пуштиме неколку кратки филмови.
 
Apr 15, 2009 6:47 AM

Offline
Joined: May 2008
Posts: 19
Пишав, ама не знам зашо не го постираше :/
Как и да е реков дека оваа недела нема да има ништо, за идната ќе се договориме.
Сакурата ќе биде вторник или среда, зашто не можеме да чекаме, црешите да не прецветаат. За тогаш може да спремиме неколку кратки филмчиња :)
Јас го предлагам Atama Yama http://japan.mk/2008/05/rkyoku.html ^_^
 
Apr 15, 2009 7:29 AM

Offline
Joined: Feb 2008
Posts: 6
ОК, тоа се 10 минути... има уште многу време за пополнување. „Кратки филмчиња“ ми се „надвор од домен“, нема да можам да помогнам во врска со предлог :/

Инаку, уште сме МНОГУ малку на број во групава, можеби ќе биде паметно да се рашири тредов и у Гугл групата, додека се потсобереме.
 
Apr 15, 2009 8:01 AM

Offline
Joined: May 2008
Posts: 19
Проблематично е на група да се прават вакви форум дискутии бидејќи на осумдесетина луѓе им стига директно во инбокс секој еден одговор на дискусијата, дури и да се две букви. Некои тоа ќе го доживеат како спамирање, па затоа пишав пост на групата за да може повеќемина да се зачленат тука.
Дури и мислам дека засега треба да ја отвориме, ане да е прајват за да може секој кој сака полесно да се вклучи.
 
Apr 15, 2009 9:11 AM

Offline
Joined: Feb 2008
Posts: 6
Па кој ја ставил private? И зошто? :)
 
Apr 16, 2009 4:13 AM

Offline
Joined: May 2008
Posts: 19
Креаторот, who else :)
А претпоставувам за да не се зачленат немакедонци ;)
Како и да е форум темава ни се претвори во дијалог, никој ништо не предлага и не коментира :))
 
Apr 16, 2009 4:42 AM

Offline
Joined: Dec 2008
Posts: 29
Јас ја напраив прајват , пошо ијам не-толку-скриени амбиции да контролирам. ;)
Енивеј, може и She and Her Cat да се шибне , како и On your Mark, у делот за кратки филмчиња .
Always go to other people`s funerals , otherwise they won`t come to yours
 
Apr 16, 2009 4:43 AM

Offline
Joined: Dec 2008
Posts: 29
Добро (за мене :) ) би било , некоја наредна јапанорама , да се пушта The Last Unicorn .
Always go to other people`s funerals , otherwise they won`t come to yours
 
Apr 16, 2009 5:19 AM

Offline
Joined: Feb 2008
Posts: 6
Bi said:
Креаторот, who else :)
А претпоставувам за да не се зачленат немакедонци ;)
Како и да е форум темава ни се претвори во дијалог, никој ништо не предлага и не коментира :))


Еми ајде ондак, упалете модераторските способности и кинете редундантни постови. Ако е до среда, треба да се одлучи скоро ако се преведува нешто, зошо за Велигденов тешко некој да најде време.

Едино нешто што... пробав... да гледам, а е кратко (30 минути), е Cat Soup, ама беше ПРЕМНОГУ trippy за мој вкус и го баталив на пола. Не знам, може ќе ви се свиѓа ако не сте го гледале веќе.
 
Apr 16, 2009 6:29 AM

Offline
Joined: May 2008
Posts: 19
Sveznajko said:

Енивеј, може и She and Her Cat да се шибне , како и On your Mark, у делот за кратки филмчиња .

Со овие краткиве е малку проблематично преведувањето зашто обично се наоѓаат во флеш, а ги нема за симнување. НО ак избереме и направиме таква листа, па и на англиски нека одат.
Во секој случај мислам дека би било супер да избереме филмови поврзани со сакура, затоа го предложив атама јама :)
Значи филмчиња кај што има ханами, црешови цветови и сл. Што мислите? Имате ли некој предлог поврзан со тоа, па и да е подолго аниме.
 
Apr 22, 2009 2:53 AM

Offline
Joined: May 2008
Posts: 19
Велигден помина, Ханами помина, а ние немаме одлучено ништо за следна јапанорама. Гледам и клубов се поднаполни, ама сврхата на форумов некако слабо се исполнува. Ако не дај да направиме листа и да ставиме анкета на блогот.
 
Apr 22, 2009 4:19 AM

Offline
Joined: Feb 2008
Posts: 120
Епа дете, има предлози (KNK, Kenshin, Sword of the stranger, Bleach или еден тон кратки филмчиња), или чекаме уште луѓе да предлагаат...стави ги на пол, незнам дали може на истиов пост, ако не може, стави ги на блог и на нов пост...незнам што друго да кажам, не ми текнува појќе ни предлози, барем од она што до 2 саати и аниме, пошо лајв екшн не сум гледала. Еве од мене и уште еден предлог за краток филм Pale Cocoon
Lost my religion
 
Apr 22, 2009 4:39 AM

Offline
Joined: Dec 2008
Posts: 29
Ја го симнав Trust and Betrayal , ако сака && може некој/а да го преведе ..
Always go to other people`s funerals , otherwise they won`t come to yours
 
Apr 22, 2009 4:44 AM

Offline
Joined: Feb 2008
Posts: 120
Jaс имам време, барам после QC, ама 1. да не испадне за џабе работа, а 2. да не ми замери некој на иницијативата за преведување, мислам, ако сака некој друг да се нафати, слободно, за промена
Lost my religion
 
Apr 22, 2009 5:27 AM

Offline
Joined: Jul 2008
Posts: 24
+1 za Trust and Betrayal

ilil ako se mnogi site 4 na ednas

+1 za Bleach : memories of nobody
Yare, yare
 
Apr 22, 2009 6:15 AM

Offline
Joined: May 2008
Posts: 19
И јас сакам да го гледаме Trust and betrayal, ама треба да имаме пауза некаква. Или во еден ден со 15 мин пауза, или во два дена по две епизоди.
Исто и јас би се приклучила на преведувањето, мислам дека не е на одмет да преведуваат повеќе души.
Не ми е проблем и со Блич да идеме, но и тоа е подобро да го преведеме. А ако веќе го пуштаме блич, можда најдобро е да идеме со најновиот, мене не ми е гледан сеуште, го има ли некој?
А и краткиве ми се супер, овој Pale Cocoon ми изгледа доста добар, колку трае?
Јас имам еден многу добар live action комедија, но бидејќи е филмски фестивал, мислам дека аниме е многу подобра опција.
 
Apr 22, 2009 6:19 AM

Offline
Joined: Jul 2008
Posts: 24
Fade to black nema da go ima na net do avgust-septemvri.
Ako e za novo nes, ovie denovi treba da ispadne noviot film od naruto.. Bi trebalo da e najdobar od site 5 filma. Drugite naruto filmovi bea average at most.

Edit :)
Denes ispaga DVD-to, na net veke go ima bonds RAW.
Yare, yare
 
Apr 22, 2009 6:21 AM

Offline
Joined: Feb 2008
Posts: 120
Pale Cocoon e 23 min ама е многу мрачна сцената, се надевам ќе се гледа на проектор, иначе е фантастичен
Блич тројката не е излезено ДВД-то
а КНК - кецот е 50 минути...ако е за време веќе
Lost my religion
 
Apr 26, 2009 3:54 PM

Offline
Joined: Jul 2008
Posts: 24
Само што го гледав новиот Naruto филм. Филмот е супер, има доста акција, доста тепачки доста специјални ефекти :) и Саске се тепа заедно со Наруто. За разлика од претходните филмови не е 90% touchy feely моменти, а 10% акција( скроз обратно :D).

Еве мој предлог е Naruto Shippūden : Bonds.

плус филмов е за "деца" така да нема да мора да слушаме после дека само крв и убивање има по тоа јапонските цртани (како што некој се жалеле за DragonballZ,па А1 прекина да го дава). 1:25 h е филмот и после има уште 10 мин кредитс.
Yare, yare
 
Apr 28, 2009 10:48 AM
Offline
Joined: Apr 2009
Posts: 1
Здраво луѓе.Гледам со Јапанорамава некако не иде ај да се собереме и да дискутираме во 4 очи мислам дека би било поефективно и поинтересно и да видиме со ке постигнеме??? а и денес само што изгледав Lusky Star и Pita Ten
 
Top