MyAnimeList.net

tovabrink's Anime List | tovabrink's Manga List
tovabrink's Profile

tovabrink's Details
01-26-15, 2:03 PM
Female
August 19, 1988
Poland
tovabrink.deviantart....
June 28, 2008
Member
2,044
1,181
439
1,625 (Find All)
Last List Updates
Hitsuji no Uta add
Reading at 6 of 47
Gin no Saji add
Reading at 61 of -
Hana to Hoshi add
Completed at 11 of 11

Anime Stats

Time (Days) 115.2
 
Watching 10
 
Completed 391
 
On Hold 7
 
Dropped 5
 
Plan to Watch 125
 
Total Entries 539
 

Anime compatibility with tovabrink is:
Unknown :(
 %

tovabrink's Random Anime

Manga Stats

Time (Days) 34.7
 
Reading 53
 
Completed 59
 
On Hold 2
 
Dropped 2
 
Plan to Read 20
 
Total Entries 136
 

Manga compatibility with tovabrink is:
Unknown :(
 %

tovabrink's Random Manga

About tovabrink


Name: Tova
Real - life name: Justyna
Age: 23
Birthday: 19th August
Sign: Leo / Dragon
Country: Poland
Occupation: Account Manager at Empik / University student
Enneagram type: 9in1

Hello, stranger! Thank you for visiting my profile. My name is Tova and, as you can guess, I love anime and manga ;) I'm here to list all series I watched or read, but also to chat about various things and to make some friends. I'm very friendly and I'll be grateful for any message left below. But sometimes it takes me a long while to reply, sorry ;P

General info about me: My real name is Justyna, I live in Poland and I still study at my university. I'm eternal dreamer, airhead and hopeless lazy bum - that's why I often put myself into trouble :P I'm rather optimistic and I always try to look at the bright side of life. I cherish my friends and family and I would do anything for them.
I love cute things to boot, I'm aesthete in some way, but I don't consider myself as very "girly" person, because sometimes I have very boyish tastes. There are a lot of things I like and dislike, if you want to know - just ask and don't hesistate ;)

How it started? It's hard to say, when I got myself into anime. When I was a kid I watched things like Yattaman, Tanoshii Moomin Ikka, Mitsubachi Maya no Bouken, and of course Sailor Moon in my local TV, but I didn't even knew that it was anime. It was just some "cartoons of my childhood". Then, in 2005, I got sentimental, and decided to search something about Sailor Moon - and that was my real entrance to the world of m&a. Then it went very quickly ;)

How I choose my anime? Most often on a whim. I have "plan to watch" list, of course, but it happens that I pick up something that's not even there :P I don't really have any "schedule" or something like that, I don't plan which series I will watch next. I like shounen and seinen anime, with some mystery and a lot of action, but I also fancy some good josei and shoujo. But I am open to new things and suggestions in general, I might try just anything and I'm not really stickin' to one and only genre. I'm also not afraid of long-running series (I proved it with pickin' up One Piece in January :P) Anything is good, as long as it's interesting.
I have to admit that I watched some series that I knew they were bad. I did it for two reasons - I want to see myself it they really sucks, and to look at other series in better light.
I dislike yaoi and yuri, but I'm not the person who dislikes it "just because" and never actually watched one - I saw some of them, and it's not my cup of tea. So don't even try to convert me to a dark side :P More of my preferences you can find below, in "Likes/Dislikes" section.

Anime&Manga goods I like: Mangas of course (I plan to make a list of volumes I own), posters, stickers, figurines, plushies (I have one small black Mokona <3), wallscrolls, mousepads, artbooks, t-shirts and of course badges (I like to collect them, I own around 100). I'm also fond of cosplay and manga-related clothing.

And one more thing: I am not catching Pokemons. That means I don’t accept random friend requests. If you invite me only to have one more person in your "friend list", try somewhere else.Profile still under construction.


- UPDATED 01.05.2011-
tovabrink's Comments
Displaying 15 of 595 Comments
prez-anna | 12-13-14, 1:56 PM


-Elly--chwan | 06-10-13, 9:32 AM
Would you like to join ??

Alfyan | 05-26-13, 4:55 PM
Yeah too long, I don't think you replied to me yet but I'm in no rush :)

Ahh I see, what kind of job are you involved in then? Must be pretty difficult.

Doing fine, about to start my summer holidays xD and you?

Alfyan | 05-20-13, 7:24 AM
How are you Tova? =]

_Cassiopeia_ | 12-24-12, 7:25 PMCenedess | 10-11-12, 4:38 AM
Okej, MUSZĘ zapytać - username taki, bo czytałaś Ludzi Lodu? :D

Katsumai | 08-19-12, 1:47 PM
Hej Tova!
Tutaj Win - ta helperka co Cie męczyła teraz na B-4 i siedziała na Twoich panelach z KHR. Jakoś Cię tak postanowiłam poszukać i pisze bo nie wierzę....
Wszystkiego Najlepszego w nasze urodziny!! Oczywiście spełnienia marzeń i rozwijania swoich pasji najbardziej ;D Tak, dla mnie to też szok, że akurat w ten sam dzień mamy nasze małe święto hahahaha widocznie to przeznaczenie i wspólne zamiłowanie do Katekyo i shounenów też ma coś z tym wspólnego <3
Jeszcze raz najlepszego!

Daika-san | 08-19-12, 5:48 AM
Najlepszego. xD

CooL_BoY | 08-18-12, 10:41 PM
Happy Birthday =)

Knight007 | 08-18-12, 10:03 PM
Happy Birthday to both of us :) Hope to have a good one.

DarkNighty | 08-16-12, 3:18 AM


Dołącz do nas ;)

Saskia | 07-03-12, 1:49 PMMy sincere apologies for the super big delay. Sadly, I forgot about the card thread.
Hope you like the cards anyway! :)

_Cassiopeia_ | 04-07-12, 7:38 AM

Vatelema | 04-01-12, 1:20 PM
O, to fajnie! Wpadnę kiedyś do tego Empiku ;) Wiesz może, czy mają już tam nowego OP? :D

Też podobają mi się głównie bohaterowie. Wydają się dość nietypowi i mają świetne charaktery. Uwielbiam czytać, jak sobie nawzajem dogryzają ^^

Ja na razie postanowiłam nie czytać skanów (mam taką zasadę, że jak już coś wydają w Polsce, to czytam tylko polskie wydanie - dlatego przestałam też czytać skany Kuroshitsuji) i twardo się trzymam, chociaż moja cierpliwość wystawiona jest na bardzo ciężką próbę. Ale jak na razie DD wychodzi regularnie co dwa miesiące, więc może jakoś wytrzymam ^^

Vatelema | 03-30-12, 12:05 PM
Hej, co tam u Ciebie? ;)

Ja sobie właśnie przeczytałam drugi tom Dengeki Daisy i już wiem, dlaczego tak bardzo lubisz tę mangę. Daisy jest absolutnie przeboski! (I nie chcę, żeby wyłysiał, a fe!) :D Nie spodziewałam się, że po Ouranie znajdę jeszcze jakieś komediowe shoujo, które mi się aż tak spodoba. Cały ten wątek hakerstwa trochę mnie irytuje, bo jest strasznie nierealny i naciągany, ale reszta mangi jest wspaniała. No i główny bohater i bohaterka są jak na shoujo bardzo nietypowi, więc manga schematyczna raczej nie będzie :)

PS Nie znam nikogo oprócz Ciebie, kto czytałby tę mangę, dlatego pozwoliłam sobie pofangirlować na Twoim profilu :D

Write a Comment
Advertising     FAQ     About     Contact     Terms     Privacy