Forum Settings
Forums

Lubię zapach druku o poranku, czyli co ostatnio czytaliśmy...

New
May 7, 2010 5:55 PM
#1

Offline
Sep 2009
446
Z racji tego, iż jestem paskudnym humanistą, a istnieją już tematy odnośnie muzyki oraz filmów, zakładam temat poświęcony literaturze.
Chciałbym, abyśmy w tym właśnie miejscu pisali jakie książki czytacie/czytaliście, co polecacie, a co dla was jest kompletną stratą czasu.
Pomimo tego, iż większość z nas stanowią tutaj ścisłowcy, mam nadzieję , że będzie o czym dyskutować, i że nie będzie to tylko i wyłącznie li jedynie fantastyka ;)

Zdecydowanie polecam "Władcę much" W. Goldinga, jeśli ktoś jeszcze nie czytał. Historia jest wprost porażająca, pokazuje, że każdy człowiek nosi w sobie jakiś pierwiastek zła, który w wyniku pewnych wydarzeń i okoliczności może się niespodziewanie uaktywnić. To przede wszystkim alegoria mechanizmów władzy, społeczeństwa, upadku i degradacji wartości, narodzin tyranii i okrucieństwa.
Żeby nie spoilerować: samolot rozbija się na bezludnej wyspie, przeżywa tylko grupa chłopców, która postanawia zorganizować pierwsze zgromadzenie i jakoś przeżyć. Potem zaczyna się koszmar...
Jako ciekawostkę dodam, iż jest tutaj parę nawiązań biblijnych jeśli kogoś by to interesowało.
"Death is tragic, but life is miserable."
Reply Disabled for Non-Club Members
May 8, 2010 1:45 AM
#2

Offline
Sep 2009
122
OOoooo Przemcio :D ja czytałam Hearn Lian - Opowieści rodu Otori 01 - Po słowiczej podłodze, i Hearn Lian - Opowieści rodu Otori 02- Na posłaniu z trawy

"Trwa wojna szogunatów. Z masakry w górskiej wiosce uchodzi z życiem tylko szesnastoletni Takeo. Jego wybawcą okazuje się jeden z szogunów - możny Pan Otori, który uznaje go za członka swego rodu. Koniec dotychczasowego życia staje się dla Takeo początkiem wielkiej podróży, podczas której nauczy się walczyć i kochać, pozna odwagę, poświęcenie i honor, ale też podłość i okrucieństwo, a przede wszystkim odkryje coś, czego się nawet nie domyśla - swoje bardzo niezwykłe przeznaczenie... Po słowiczej podłodze to pierwszy tom trylogii Lian Hearn, rozgrywającej się w na w pół fantastycznej średniowiecznej Japonii. Tradycyjne japońskie motywy składają się tu na opowieść oryginalną i fascynującą, okrutną i piękną, w której zawiłości politycznych intryg i efektowne opisy walk łączą się z wyrafinowaną prostotą stylu, niespiesznym tempem narracji i niezwykłą atmosferą. Lian Hearn udało się przekroczyć granice między gatunkami literackimi, między tradycją a współczesnością, a także między pokoleniami."- nie chciało mi sie opisywać ale polecam serdecznie :D

oraz trochę fantastyki Zuzana Minichova - Astralnia, Opowiadania kosmiczne
May 8, 2010 1:58 AM
#3

Offline
Aug 2009
277
_RJI_ said:
Zdecydowanie polecam "Władcę much" W. Goldinga.

Całkiem niezły film na podstawie tego zrobiono (tytuł ten sam).

Ja ostatnio przeczytałem Wszystko za życie ( Jona Krakauera) i to z całkowitym poświęceniem bo czytałem jako ebooka. Historia kolesia, który stwierdził że chędorzy wszystko, bierze plecak i idzie przed siebie.
Na jej podstawie jest też film (rewelacyjny) o tym samym tytule.
H+
May 8, 2010 2:24 AM
#4

Offline
Oct 2009
85
A! oglądałam "Wszystko za życie " xD magiczny autobus yeeeah :D szkoda tylko,że tak marnie zginął ale historia była super. Uwielbiam filmy oparte na pamiętnikach lub dziennikach.

Ja obecnie dorwałam Mitologie J. Parandowskiego,którą już od dłuższego czasu zamierzałam przeczytać :D Do tego jestem w trakcie Łowcy Dusz, Piekary. I książce,którą wstyd się przyznać ostatnio zaniedbałam: Sprzedawca Broni.
May 8, 2010 2:34 AM
#5

Offline
Oct 2009
185
Ja za to ostatnio zabrałam się za Sapkowskiego i muszę szczerze przyznać, że nie spodziewałam się iż przygody wiedźmina wciągną mnie aż w takim stopniu.
May 8, 2010 2:47 AM
#6

Offline
Oct 2009
85
oj tak :D wiedźmin dobra rzecz xD
May 8, 2010 2:52 AM
#7

Offline
Sep 2009
98
Potwierdzam słowa Sennej - jak komuś nie przeszkadzają elementy romansidła, to dzieła Lian Hearn naprawdę są warte spędzonego nad nimi czasu. Świetne baśnie w realiach fantasy wzorowanych na feudalnej Japonii.

Władcę Much czytałem dawno temu. Dla mnie to piękna metafora strachu, i tego, jak bardzo człowiek sobie z nim nie radzi.

Ostatnie co przeczytałem to 'Mesjasz Diuny' F. Herberta - bezpośredni sequel znanej i poważanej 'Diuny' tego samego autora. Tu nie ma się specjalnie co rozpisywać - godna kontynuacja klimatu pierwszej części, komukolwiek spodobała się ta specyficzna mieszanina science fiction, polityki i mistyki, zakocha się też i w tej części.

Aktualnie czytam 'Koralinę' Neila Gaimana.
May 8, 2010 2:53 AM
#8

Offline
Nov 2008
625
Ostatnio przeczytałem tom II sagi Bohaterowie(Dragon Lance)
Tytuł: "Ostrze Burzy" od Nancy Varian Beberick.
Tom I to była "Legenda o Humie wszystkim dobrze znanego Richarda A. Knaak'a.
Skoro jest to smocza lanca, to wiadomo, są smoki, elfy, krasnoludy... Nie przeczytałem jeszcze "Szczęścia Łasicy" ale jak na razie jest to godna polecenia saga fantasy. Zwłaszcza "Legenda o Humie".
A teraz jak znajdę czas, to zabiorę się za tom trzeci, albo Metro 2033.
Co do Sapkowskiego, opowieści o wiedźminie koszą, przez wysublimowany język, niesztampowy przebieg akcji i dobry humor.
Go beyond the impossible and kick the reason to the curb!!!
May 8, 2010 3:01 AM
#9
Offline
Nov 2008
450
Ostatnio czytałem "Silmarillion" Tolkiena, ostatnio, czyli w wakacje 3-4 lata temu ^^
Nie czytam książek :>
May 8, 2010 3:24 AM
Offline
Sep 2008
33
Niedawno skończyłam "Bożą klepsydrę" Jacka McDevitta.
Opis i okładka --> http://ksiazki.wp.pl/bid,4073,eid,4162,tytul,Boza-klepsydra,ksiazka.html

Mimo, że opis średni, to sama książka ciekawa, chociażby dla całej akcji ratunkowej i próby zgwałcenia kwiatka.

Tak poza tym... Za dużo książek czytam.
May 8, 2010 3:48 AM

Offline
Dec 2008
415
Ja cały czas czytam "Wampira Lestata" Anne Rice. 2 tom Kronik Wampirzych.
Jak ktoś lubi trochę cięższą lekturę to polecam^^ Trochę tam myslenia się przydaje xD Ale książka jak dla mnie świetna.
Kocie uszy: +50 do słodkości, +20 do zajebistości, +10 do telekinezy, +10 do tolerancji angielskiego dubbingu, special skill do miauczenia jak kot + aura mruczenia

=^.^=





May 8, 2010 4:25 AM
Offline
Jan 2009
317
Ja teraz czytam "Nocną Zmianę" czyli zbiór opowiadań Kinga. Słaaabe, radzę nie tykać ;)
Jakiś czas temu jakieśtam Pratchetty (Piekło Pocztowe - jak na razie najlepsza część opowieści o Świecie Dysku którą czytałem, poza Ruchomymi Obrazkami ;) ) czyli w sumie nic specjalnego... aa, czytnę sobie chyba tego Władcę Much, już od dawna przymierzałem się do tej książki.
May 8, 2010 8:07 AM

Offline
Mar 2009
224
Ja niestety w trakcie roku akademickiego zmuszona jestem czytać to, co mam w kanonie, dopiero w wakacje mogę zabrać się za rzeczy polecane.
Dlatego niestety nie skorzystam (chwilowo) z Waszych sugestii.
Ale co ja czytałam/czytam równolegle:
pogłębiam Hrabala. Na egzamin chcę mieć z 5 jego książek, wśród nich mam interesujące "Auteczko" (książka o kotach, o miłości do kocie którego Hrabal później musiał zamordować i o tym jak to mu ryło psychikę... próbowałam sobie wyobrazić jakby to wyglądało w formie anime - wiecie, japońców kręcą koty, widziałam to oczami wyobraźni w realizacji Makoto Shinkai z "She and Her Cat" ;P), "Obsługiwałem angielskiego króla" - zarówno książkę jak i film szczególnie polecam, duet Hrabal+Menzel reżyser, współpracowali również przy "Pociągach pod specjalnym nadzorem" jak i "Postrzyżynach".
Także męczę Kunderę, przeczytałam "Nieznośną lekkość bytu" ale - nie lubię kolesia.
Na ostatnich zajęciach omawiamy również Fausta, niestety przez II część chyba nie przebrnę, ale wszyscy znacie motyw - warto znać, jest super. Od razu włączyła mi się chcica na "Mistrza i Małgorzatę" muszę koniecznie przeczytać jak tylko skończy się sesja... :3

Ostatnio w pociągu udało mi się dorwać książkę z tych "nieambitnych" ;) (wiecie no, ból studenta filologii...) ale nie wiem czy skończę - "Cudowna broń" Dicka i fajnie się rozkręca. Ogólnie Dick, Asimov to moje <3 nazwiska, więc jak ktoś chce rozwinąć temat s-f, to ja chętna :D

a, w ogóle zaskakująca rzecz - Ody i Epody Horacego są zaje***. Polecam wszystkim. Naprawdę :) a najlepiej jeszcze porównywać z tekstem łacińskim, taka kopalnia cytatów i motywów, +50 do erudycji ;D
May 14, 2010 8:50 AM

Offline
Oct 2009
185
Proszę o uwagę.


Wiedźmin postawiony w stan zawieszenia, bo ludki dalsze jego części wypożyczyli =.="
Toteż, zdążyłam już pochłonąć pierwsze książki z cyklu Hain słynnej amerykańskiej autorki s.f. i fantasy Ursuli K. Le Guin:
# Świat Rocannona
# Planeta wygnania
# Miasto złudzeń

Obecnie wzięłam się za sagę o Ludziach Lodu, którą to poleciła mi koleżanka.
Nie będę jednak wstawiać żadnych recenzji czy swoich mini spostrzeżeń. Gatunek tych książek powinien być Wam wiadomy i raczej wiecie, czego się po tym można spodziewać.


Dziękuję za uwagę.
May 14, 2010 9:12 AM

Offline
Mar 2009
224
Saga o Ludziach Lodu - masakra, udało mi się łyknąć trzy części, ale nie mogę, nie mogę, nie mogę. Tam były takie "romantyczne" teksty że momentami nie mogłam się uspokoić po ataku śmiechu.
May 14, 2010 5:12 PM

Offline
Jul 2009
198
Co ja ostatnio czytałam... Jakiś kryminał chyba, ale nie pamiętam jaki. Znaczy że był kiepski.
A tak 'ostatnio' (dwa, trzy lata w tył) z dobrych książek jakie wpadły mi w ręce mogę polecić "Psychopatę" G.McKay'a- niczego sobie thrillerek psychologiczny, no i moje kochane powieści sensacyjne R.Ludluma : "Spisek Akwitanii", "Manuskrypt Chansellora" oraz "Pakt Holcrofta". "Piąta Profesja" D. Morrella także jest miłą lekturą :D
Z takiego bardziej klasycznego kanonu : "Buszujący w zbożu" J.D. Salingera.

My master pieces xP : http://qiubi.deviantart.com/

Dec 14, 2010 1:53 AM
Offline
Jul 2009
1292
http://www.gandalf.com.pl/b/kobieta-z-wydm-a/

Jak książka to tylko znanego azjaty*^,^*
xxx
Dec 14, 2010 3:37 AM

Offline
Nov 2008
625
@UP Jezusie Maryjo, skrajny fanatyzm.
Serduszko said:
Jak książka to tylko znanego azjaty*^,^*


Alucard512 said:
A teraz jak znajdę czas, to zabiorę się za tom trzeci, albo Metro 2033.


No i czas znalazłem, "Metro 2033" okazało się być świetną książką, cały czas trzyma w napięciu, a zakończenie jest wprost nieoczekiwane, niby się można domyślić, co się stanie, a tu zonk. xD Obecnie poluję na część kolejną, czyli Metro 2034, ostatnio jak zacząłem w Empiku czytać, to się skapnąłem po... chwili, że to już 50-ta strona była, zatem wciąga tak samo jak prequel. xD Ze swojej strony polecam, bo naprawdę warto sobie wieczorkiem, czy też w podróży przeczytać.
Alucard512Dec 14, 2010 3:41 AM
Go beyond the impossible and kick the reason to the curb!!!
Dec 14, 2010 5:31 AM
Offline
Nov 2008
450
Świetna książka, piękna twarda okładka, naturalny biały odcień papieru, delikatna w dotyku, odpowiednio duża i dobrze dobrana czcionka, cudowne zdjęcia i rysunki, a i ten zapach świeżego druku ! mmm! Nie ma to jak nowa encyklopedia PWN xD
Dec 14, 2010 2:48 PM
Offline
Jan 2009
317
Trylogia Magdaleny Kozak o Nocarzu. Póki co połknąłem pierwszy tom i polecam wszystkim, którzy lubią alternatywną fantastykę :) . Ponadto - jeśli ktoś ma namiary na drugi tom (tytuł to "Renegat") , proszę o info - nigdzie nie mogę dorwać :/
Dec 14, 2010 3:44 PM

Offline
Sep 2009
446
@Krzychu W tej serii poziom jest wprost odwrotnie proporcjonalny do kolejności ukazywania się kolejnych części, czyli kolejne tomy są już słabsze od poprzedniego, przynajmniej moim zdaniem ;P Ale przeczytać i tak warto.

Ja póki co czytam sobie "Boga urojonego" R.Dawkinsa, pewnie słyszeliście o tej książce... Jestem dopiero gdzieś przy połowie ale polecam wszystkim ateistom oraz wierzącym, naprawdę fajnie się to czyta i sama treść jest... interesująca ;)
"Death is tragic, but life is miserable."
Dec 15, 2010 6:55 AM

Offline
Dec 2008
415
Czytałam początek [o ile to jest to] "Boga urojonego". Nawet niezły muszę powiedzieć ^^ Ale gościu wydaje się być zagorzałym ateistą :D
Black_AngelDec 16, 2010 7:21 AM
Kocie uszy: +50 do słodkości, +20 do zajebistości, +10 do telekinezy, +10 do tolerancji angielskiego dubbingu, special skill do miauczenia jak kot + aura mruczenia

=^.^=





Dec 15, 2010 10:10 AM

Offline
Oct 2009
750
mafiagustawa said:
Trylogia Magdaleny Kozak o Nocarzu. Póki co połknąłem pierwszy tom i polecam wszystkim, którzy lubią alternatywną fantastykę :) . Ponadto - jeśli ktoś ma namiary na drugi tom (tytuł to "Renegat") , proszę o info - nigdzie nie mogę dorwać :/


W KiK'u ostatnio widziałem że mieli na półce.
W razie czego ja Tobie go użyczę. :P

A sam ostatnio przeczytałem "Koniasz tom 1 - Wilk samotnik" Żamboch'a oraz "Czaropis".
Obydwie książki były zajebiste! XD
I have spoken. So it is written. So it shall be done.
Dec 15, 2010 10:16 AM
Offline
Jul 2009
1292
Koniasz jest dobry, też go dorwałem.Ogólnie takich książek jak magni albo blaszak nie trawię.

Ciekawa jest pozycja ''Walkirie'' Coelho Paulo:P
xxx
Dec 16, 2010 11:16 AM

Offline
Nov 2007
304
A ja ostatnio przeczytałem "Dzień Szakala" i muszę powiedzieć, że książka jest iście zajebista, polecam każdemu kto lubi dobre kryminały chociaż i nie tylko, bo nie wiem czy tą książkę można zaliczyć jako czysty kryminał mimo, że piszą tak o niej na okładce xD
Dec 16, 2010 12:49 PM

Offline
Nov 2007
317
Z książek sensacyjnych i wojennych polecam te autorstwa Alistara MacLean'a.
Jan 1, 2011 1:39 PM

Offline
Jul 2009
9
Obecnie jestem "zaczytana" w książce ,,Wszystko Czerwone" Joanny Chmielewskiej. Polecam tym, co lubią dobry humor podczas czytania.
@Alucard512 słyszałam opinie na temat 2 części Metra , podobno nie ma już tego ,,czegoś" co pierwsza część.
Jan 2, 2011 2:23 AM

Offline
Nov 2008
625
@Up No właśnie kumpel ostatnio przeczytał i mówił, że w tej części autor jest jeszcze lepszy, więc nie wiem. xD Cóż, ocenię, jak sam przeczytam, mam nadzieje jak najszybciej.
Go beyond the impossible and kick the reason to the curb!!!
Feb 6, 2011 5:01 AM

Offline
Mar 2009
100
To straszne ale ostatnią książką jaką miałam w ręce i czytałam była "Nauka o drewnie" Krzysika...;/ a tak na poważnie to jutro wybieram się do biblioteki dorwać jakąś świetną fantasy albo coś twórczości japońskiej.
Feb 6, 2011 9:29 AM
Offline
Jan 2009
317
Jeśli chodzi o fantastykę to sporo osób z klubu (żeby daleko nie szukać - np. ja :D ) siedzi w temacie i chętnie pożyczy Ci coś fajnego do pożarcia.
Feb 6, 2011 9:37 AM

Offline
Nov 2008
625
mafiagustawa said:
Jeśli chodzi o fantastykę to sporo osób z klubu (żeby daleko nie szukać - np. ja :D ) siedzi w temacie i chętnie pożyczy Ci coś fajnego do pożarcia.

+1
Go beyond the impossible and kick the reason to the curb!!!
Feb 6, 2011 11:53 AM

Offline
Mar 2009
100
Też zauważyłam,że fantasy zajmuje najlepsze noty na forum,co oczywiście mnie bardzo cieszy ^^
Zapewne jeśli biblioteka nie sprosta moim oczekiwaniom to pożrę wasze książki xD
Feb 6, 2011 2:52 PM

Offline
Sep 2009
446
Błagam, nie mówcie mi tu o fantastyce, mam stosy zaległych książek do przeczytania, które teraz stoją sobie smutno na półce i się kurzą...

Nie chciało mi się w ogóle czytać ostatnio jakichkolwiek lektur, więc przeczytałem sobie 'Bilbię Szatana' A. S. LaVey'a, nie powiem, całkiem interesujące dzieło :)
"Death is tragic, but life is miserable."
Feb 7, 2011 3:10 AM

Offline
Dec 2008
415
O, Ryjku, a masz to do pożyczenia? xD Bo mam to na kompie, a wyjątkowo nie lubię czytać e-booków. :P
Kocie uszy: +50 do słodkości, +20 do zajebistości, +10 do telekinezy, +10 do tolerancji angielskiego dubbingu, special skill do miauczenia jak kot + aura mruczenia

=^.^=





Feb 7, 2011 9:14 AM

Offline
Sep 2009
446
Ja też nie znoszę e-booków, niestety mam to tylko na kompie :/ Wydaje mi się, że nie ma innego sposobu przeczytania tego niż na kompie, bo w bibliotece raczej tego nie dostaniesz ;P
"Death is tragic, but life is miserable."
Feb 7, 2011 10:09 AM

Offline
Dec 2008
415
No w bibliotece nie.. Kumpel miał tą książkę, ale nie mam pojęcia co z nią zrobił ;P
Kocie uszy: +50 do słodkości, +20 do zajebistości, +10 do telekinezy, +10 do tolerancji angielskiego dubbingu, special skill do miauczenia jak kot + aura mruczenia

=^.^=





Feb 7, 2011 11:01 AM

Offline
Sep 2009
233
W Bibliotece Raczyńskich mają... Czytałem jak do pracy na maturę ustną z Polaka się przygotowywałem :D
Feb 8, 2011 1:28 AM

Offline
Dec 2008
415
Uo, to jest taka biblioteka..? D: Chyba się tam wybiorę.. Jak przeczytam to, co przytaszczyłam z mojej biblioteki wczoraj.. xd
Ale dobra. Spam. Nie chcę różu w poście :D
Kocie uszy: +50 do słodkości, +20 do zajebistości, +10 do telekinezy, +10 do tolerancji angielskiego dubbingu, special skill do miauczenia jak kot + aura mruczenia

=^.^=





May 21, 2011 3:29 AM

Offline
Jan 2009
326
A ja ostatnio przeczytałam "Księge Jesiennych Demonów" Jarosława Grzędowicza.
Zbiór opowiadań związanych z przedmiotami zostawionymi u miejskiego szamana :D
Wg mnie jest naprawdę dobra, rzadko mnie jakaś książka tak wciągnie. Zbiór 5 opowiadań, a każde tak samo nieprzewidywalne. Szkoda, że takie krótkie, fajnie jakby autor jednak rozwinął kilka wątków związanych z poszczególnymi postaciami.
May 22, 2011 1:12 PM

Offline
Nov 2007
317
Też polecam Księge Jesiennych Demonów, świetna. Ja ostatnio (od chyba paru miesięcy już) walcze z Grą o Tron - puki co chyba jedna z najlepszych książek jakie kiedykolwiek czytałem ale obszerna...
May 22, 2011 2:01 PM

Offline
Oct 2010
76
Harry Potter przeczytołem go całego, na spowiedzi w kościele obracoło mnie jak wskazówki zegora ;D
May 22, 2011 2:07 PM

Offline
Feb 2011
35
Mnie ostatnio zainteresował skład CIF'a podczas wypełniania sekretnej misji "kret u bram" muszę przyznać że poziom wciągania literatury wzrasta wraz z zainteresowaniem na słowo czytane xD

Anime-Planet.com - anime | manga | reviews
Jun 30, 2012 1:01 PM
Jul 1, 2012 8:10 AM

Offline
Nov 2008
625
Ostatnio czytałem to:



Nie polecam. Autor to skurwiel. XD
Go beyond the impossible and kick the reason to the curb!!!
Oct 22, 2017 10:08 AM
Offline
Apr 2017
5
Ja ostatnio jaram się Pilipiukiem. Obecnie kończę "Zagadkę Kuby Rozpruwacza", absolutne mistrzostwo! :D
Reply Disabled for Non-Club Members

More topics from this board

» Cotygodniowy spontan xD ( 1 2 3 4 5 ... Last Page )

Kosa - Oct 17, 2009

1249 by Olgierdou »»
Dec 25, 2017 11:38 AM

» Przywitalnia ( 1 2 3 4 5 ... Last Page )

hilfman - Aug 25, 2009

749 by oliwowy »»
Oct 22, 2017 10:06 AM

» Woodstock 2012

hilfman - Jul 1, 2012

7 by Alucard512 »»
Jul 7, 2012 3:47 PM

» Spamernia XD ( 1 2 3 4 5 ... Last Page )

Harmleikur - Sep 27, 2009

432 by Remik »»
Jan 25, 2012 12:38 PM

» Sprzedam/Kupię/Wymienię

Duszek19 - Nov 5, 2009

47 by Mad_Matt »»
Jan 2, 2012 5:07 PM
It’s time to ditch the text file.
Keep track of your anime easily by creating your own list.
Sign Up Login